برای سفارش کالا به فروشگاه های معتبر شهر خود مراجعه کنید 
دسته بندی محصولات

دیمر لامپ چیه؟

بیشتر افراد تغییر نور را با زیاد و کم کردن تعداد لامپ‌ها انجام می‌دهند. هرچه تاریک‌تر شود، لامپ‌های بیشتری روشن می‌کنند.
اما گاهی این روش به‌صرفه یا حتی امکان‌پذیر نیست.

دیمر لامپ که شامل لامپ‌های مختلف مثل ال ای دی و کم مصرف و رشته ای و smd می‌شود کمک می‌کند با چرخاندن یک پیچ میزان نور را کم و زیاد کنید😍
قیمت دیمر لامپ به نوع آن بستگی دارد.

دیمر جزو قطعاتی است که در بیشتر پروژه‌های الکترونیکی از آن استفاده می‌شود. دیمر برای لامپ کم مصرف در برق کشی ساختمان بابت تنظیم نور لامپ‌ها استفاده می‌شود. دیمر لامپ به صورت سری در مدار قرار می‌گیرد و می‌تواند ولتاژ را کنترل کند.
دیمرلامپ رشته ای یا انواع دیگر لامپ کاربردهای متنوعی دارد و از کلید روشنایی تا واحدهای برق قدرت ساختمان های بزرگ از دیمر لامپ استفاده می‌کنند.

دیمر لامپ ال ای دی و رشته ای و smd و هالوژنی در بازار موجود هستند اما لامپ‌های کم‌مصرف فلورسنت را نمی‌توان با دیمر تنظیم کرد.

دیمرها دو نوع هوشمند و مکانیکی دارند.
دیمرهای مکانیکی ساده‌ترین انواع دیمر هستند و پیچی برای کم و زیاد کردن نور دارند. دیمرهای مکانیکی را بدون تغییر در سیم‌کشی ساختمان و به راحتی می‌توان استفاده کرد.

 • در دکور خانه از آینه استفاده کنین. چون باعث بازتاب نور و افزایش روشنایی میشه.
 • پرده خانه را رنگ روشن انتخاب کنید.
 • بیشتر رنگ های سرد و روشن رو به کار ببرین.
 • چراغ اضطراری داشته باشین برای وقتایی که برق میره.
 • روشن کردن فضاهای تاریک با یک پنجره های سقفی ( skylight ) 
 • در شیشه ای نصب شود
 • در سقف های تیره از نورمخفی استفاده کنید  
 • دیوارکوب های آینه دار هم می توانند در افزایش نور درخانه چه درشب وچه روز نقش موثر داشته باشند
 • از رنگ های روشن برای دیوار استفاده کنید
 • کابینت های تیره با سطوح روشن متضاد کنید
 • از لوسترهای بلند در آشپزخانه استفاده کنید
 • از آباژور استفاده کنید
 • حین نصب وسایل روشنایی استراتژیک عمل کنید
 • از سبک های شلوغ ورنگارنک دکوراسیون استفاده کنید
 • کتابخانه را عمود با پنجره بگذارید در صورتیکه که کتابخانه موازی با پنجره قرار بگیرد در این صورت تمام نور را به خود می گیرد و اجازه نمی دهد نورپخش شود در واقع  نزدیک پنجره باشد
 • در روشنایی حمام وسواس به خرج دهید
 • سمت منابع روشنایی بزرگ بروید
 • شیشه ها را تمیز کنید

 در ابتدای سال 2008 فردی به نام اشیو باهدف اینکه لامپ های ال ای دی ظاهری شبیه لامپ های ادیسون پیدا کنند این لامپ ها را عرضه کرد که نتوانست مورد استقبال قرارگیرد و جایگاهی در بازار نداشت ولی بعدها در سال 2014 در سراسر اروپا گسترش پیدا کرد 

لامپ ال ای دی فیلامنتی، شبیه لامپ های رشته ای شفاف است که فیلامنت یا رشته های داخل آن معلوم اند و در صورت روشن شدن، به شدت درخشان می شوند.

در لامپ های ال ای دی فیلامنتی به جای رشته تنگستن، از ال ای دی استفاده می شود که هنگام روشن شدن، بسیار درخشان و زیباست 

این لامپ ها قابل تعویض با لامپ های موجود در خانه در انواع بسته بندی وسرپیچ می باشد . به دلیل روشنایی بسیار نزدیک به لامپ های رشته ای و مصرف برق کمتر بهترین لامپ برای لوستر می باشد فیلامنتها در لامپ ها شمعی بیشتر مشخص می شود .

لامپ های حبابی فیلامنتی با ظاهری ساده وقابل تعویض با لامپ های قدیمی برای سرپیچ های معمولی استفاده می شوند درجاهایی که لامپ دیده میشود لامپ حبابی فیلامنتی یک پیشنهاد بینظیر است .

 یکی از دلایل تقاضای بالای بازار و تمایل مشتریان به لامپ فیلامنت به دلیل شیشه شفاف که این لامپ ها دارند در واقع درون لامپ را به وضوح نشان می دهد این فیلامنتها در لامپ های شمعی بیشتر مشخص می شود . 

لامپ های فیلامنتی 6 وات از پرطرفداران لامپ ها می باشند . 

این لامپ ها می توانند همانند لامپ های ادیسونی نور به 360 درجه ساطع کنند و گرمای کمتری تولید می کنند چرا که دیودهای آن ها پراکنده تر است ودر نتیجه گرما را راحتر پخش می کنند طول عمر آن ها از لامپ های ال ای دی معمولی بیشتر است .

 

نکات مهم هنگام خرید لامپ های فیلامنتی 

سرپیچ یا پایه : اغلب ال ای دی فیلامنت با پایه E14 -E27  موجود هستند وباید با سوکت وهر وسیله ای که می خواهید لامپ را بهش وصل کنید هم خوانی داشته باشند . 

همبستگی دمای رنگ با CCT :باید آن ها را در دماهای رنگ مختلف انتخاب کنید .

روشنایی : باید میزان لومن بر وات که بر روی آن نوشته شده دقت کنید توصیه می شود که لامپ هایی با لومن بالاتر انتخاب کنید وآن را به دیمر وصل کنید اینطوری می توانید در هر زمان میزان نوری که لازم دارید را با تنظیم دیمر بدست آورید 

دیمر: امروزه استفاده ازدیمر ها برای هر وسیله برقی لازم است آن ها برای شما انعطاف زیادی ایجاد میکنند امکان تنظیم روشنایی مطابق با نیازتان را برای شما فراهم می کند 

 

مثل نور خورشید که باعث میشه در طول روز خوشحال تر باشیم، تحقیقات نشون دادن که نورهای مصنوعی هم
باعث افزایش احساسات خوب میشن
یعنی افزایش بیشتر هورمون های دوپامین و سروتونین، که خلق و خو و تمرکز و تقویت می کنن

پس از نصب نورهای مصنوعی مثل ریسه ها و... در محل کار یا زندگی تون غافل نشین


شما توی خونه و اتاقتون ریسه دارین؟

لامپ های LED : لامپ هایی که با تکنولوژی دیود و نیمه هادی نور تولید می کنند. لامپ های ال ای دی از این نوع هستند. کم مصرف ترین لامپ های بازار، لامپ های ال ای دی هستند.

 لامپ های فلورسنتی: لامپ هایی که با تحریک گاز جیوه، نور تولید می کنند. لامپ های مهتابی قدیمی و لامپ های کم مصرف از این نوع هستند.

 لامپ های رشته ای: لامپ هایی که با گداخته کردن رشته ی تنگستن، نور تولید می کنند. لامپ های التهابی و لامپ های هالوژن از این نوع هستند.

لامپ های حبابی ، اشکی ، شمعی : این لامپ ها از پر مصرف ترین اشکال لامپ ها می باشد که از لامپ های حبابی در سرپیچ ها و چراع های تزئینی استفاده می شوند

واز لامپ های اشکی و شمعی در چراغ های تزئینی وآویز استفاده می گردد . 

لامپ های هالوژن : این لامپ ها مصرف انرژی شان 10 الی 20 درصد کمتر از نور رشته ای می باشد در واقع نوری سفید و مشابه نور طبیعی روز به فضای منزلتان خواهد بود .

لامپ های LED SMD : در این لامپ ها قطعات الکترونیکی بدون ایجاد سوراخ و تنها با لحیم کاری از کنار هم قرار گرفتن لامپ های کوچک SMD نور مناسب ایجاد می گردد این لامپ

ها پخش نور زیادی دارند امروزه لامپ های حبابی وشمعی زیادی به دلیل این ویژگی با چنین تکنولوژی تولید می شود .

لامپ های  LED فیلامنتی : شبیه لامپ های رشته ای هستند به آن ها لامپ های led رشته ای می گویند به علت طراحی زیبایی که دارند بیشتر برای چراغ های تزئینی و

زینتی مورد استفاده قرار می گیرند .

 شما توی خونه تون از چه لامپی استفاده کردین؟ 😉

در سال ۱۲۸۴ شمسی یکی از سرمایه داران ایرانی مولدی را خریداری کرد که با زغال سنگ کار می کرد. این مولد بخشی از تهران آن زمان را روشن می کرد. با استناد به برخی منابع، در زمان مظفرالدین شاه یک تاجر روسی، برق را وارد انزلی کرد و نخستین لامپ این شهر را روشن کرد.بنابراین مردم انزلی از جمله نخستین ایرانی هایی بودند که روشنایی برق را تجربه کردند. در آن زمان استفاده از برق فقط به ساعاتی از شب محدود می شد. 

در ۲۵ مهرماه سال ۱۳۱۵، موسسه برق تهران به صورت مستقل آغاز به فعالیت کرد. این موسسه زیر نظرشهرداری تهران، مسئولیت تعیین تعرفه برق و نظارت بر اجرای آن، انعقاد قرارداد های فروش جریان برق به کارخانه ها و موسسات و … را بر عهده داشت .

در سال 1284 محمد حسين امين الضرب ، از رجال و سرمايه داران معروف ايران ، با خريد مولدي كه با زغال سنگ كار مي كرد . بخشي از شهر تهران را روشن كرد كه بسياري از آن به عنوان مبدا تاريخي ورود برق به ايران ياد مي كنند . با اينكه صد سال از تأسيس صنعت برق در ايران مي گذرد هنوز برخي روستاهاي دور افتاده برق ندارند و از چراغ هاي نفتي براي روشنايي استفاده مي كنند .

چراغ پيه سوز ، زنبوری ، موشي ، گردسوز و فانوس ممكن است به عنوان اشيا تاريخي در بسياري از خانه هاي ايراني وجود داشته باشد اما همين چراغ ها سفالي ، فلزي و شيشه اي براي روشنايي منازل ، كوچه ها و معابر شهرها استفاده مي شد و بلديه ( شهرداري ) مسئول روشنايي كوچه ها و معابر بود و چراغچي ها هر شب نردبان به دوش و ظرف نفتي يا روغن گياهي و حيواني در دست چراغ هاي ديوار كوب و فانوس هاي اويزان بر روي تيرهاي چوبي را روشن مي كردند.

اولين مولد برقي كه وارد ايران شد تنها سه يا چهار لامپ را روشن مي كرد كه ناصر الدين شاه در سفر فرنگ با ديدن چراغ هاي روشن آنجا، آن را وارد كرده بود . اين مولد کوچك الكتريكي كه در سال1264 خورشيدي در دربار ناصر الدين شاه و تكيه دولت مورد استفاده قرار گرفت ولي به عنوان مبدأ تاريخي ورود برق به ايران مورد توجه قرار نگرفت.

شهر تبريز در شمار اولين شهرهايي بوده كه مردمانش زودتر از ديگران برقدار شده اند و " قاسم خان والي ً امتياز تأسيس كارخانه برق را در سال 1281 به دست آورد كه بخشي از خيابان مجيدي را روشن مي كرد.

اولين لامپ ها منازل ثروتمندان و افراد سرشناس شهر ها را روشن مي كرد و به همين جهت ديدن لامپ هاي روشن و تلاش كارگران براي راه اندازي و روشن كردن مولدهاي برق در شهرهاي مختلف از جمله سرگرمي ها و تفريحات مردم به حساب مي آمد.

تا سال ها مولدهاي كوچك عمدتاً وابسته به بخش خصوصي بوده و بخشي از نيازهاي روشنايي را در ساعاتي از شب تأمين مي كردند و افراد ثروتمند شهرها با وارد كردن مولدهايي برق مناطقي از شهر ها را تأمين مي نمودند.

یکی از مهم‌ترین منابع نور در سالن‌های پذیرایی، لوسترها هستند. بهترین جا برای نصب لوسترها بالای میز می‌باشد. در این صورت می‌توانند به عنوان منبع اصلی نور در سالن پذیرایی، باعث ایجاد روشنایی در بخش‌های مختلف خانه شوند. در زمان خرید لوستر باید به متراژ و ابعاد سقف سالن خود توجه داشته باشید. معمولاً از لوسترها ساده برای سقف‌های کوتاه و از لوسترهای بزرگ با طرح‌های پیچیده از سقف بلند استفاده می‌کنند.ر حال حاضر آنچه که در طراحی دکوراسیون داخلی تأثیر مهمی دارند، سقف‌های کاذب هستند. چراغ‌های هالوژن ابزار بسیار مناسبی برای زیباسازی و تنظیم میزان روشنایی محیط هستند. لامپ‌های ال ای دی هم می‌توانند زیبایی سالن پذیرایی شما را دو چندان کنند، این مدل از لامپ‌ها مقاومت و دوام زیادی دارند و با توجه به این که انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند، پر طرفدار هستند.

پیشنهاد می‌کنیم جهت زیبا سازی نورپردازی سقف سالن پذیرایی خود از قاب‌های هالوژن استفاده کنید. قاب‌های هالوژن تنوع زیادی در بازار دارند و در مدل‌های کلاسیک و مدرن در بازار عرضه می‌شوند.

   فیوز به صورت سری در مدار قرار می گیرد وبه صورت سیم نازک است مدار را قطع و با افزایش جریان به بیش از یک مقدار مجاز می سوزد فیوز فشنگی در واقع فیوز ذوب شونده معمولی است . برای تشخیص سالم بودن فیوز از یک پولک رنگی به رنگ های مختلف استفاده می شود توسط یک سیم مقاومت دار نگهداشته می شود . جنس سیم ذوب شونده معمولا از نقره ساخته شده که درجه حرارت ذوب آن 950 درجه سانتیگراد است فیوز نوعی رله است که برای حفاظت از سیستم در برابر جریان های خطای اضافه بار و اتصال کوتاه به کار برده می شود فیوز به صورت مستقیم وغیر مستقیم در مسیر جریان مصرف کننده قرار می گیرد عبور جریان به دو صورت می باشد مستقیم و غیر مستقیم روش مستقیم تمام جریان از داخل فیوز عبور می کند و در روش غیر مستقیم با استفاده از نمونه برداری از جریان مصرف کننده به کمک ترانسفورماتور جریان به وظیفه خود عمل می کند .فیوزهای معمولی نمی توانند عمل حفاظت موضعی را درمدارات الکتریکی به طور کامل وبدون خطا انجام دهند .

همه خانه ها دارای فیوزهایی در جعبه های فیوز هستند.

 

در اینجا چند نکته مفید برای خانه های دارای جعبه فیوز آورده شده است:

 • هرگز یک فیوز را با فیوز بزرگتر تعویض نکنید، زیرا جریان زیادی عبور می کند و خطر آتش سوزی دارد.
 • جایگزینی فیوز با فیوز اندازه کوچکتر نیز یک مشکل است، زیرا از عملکرد طبیعی جلوگیری می کند.
 • هرگز از چیز دیگری غیر از فیوز برای جایگزینی فیوز استفاده نکنید. زیرا احتمالاً باعث آتش سوزی می شود.
 • فیوزهای اضافی را در اطراف خانه نگه دارید تا به سرعت جایگزین فیوزهای سوخته شود.
 • حتما بدانید جعبه فیوز خانه شما کجاست.
 • قبل از تعویض فیوز سوخته، موارد مورد استفاده را خاموش یا جدا کنید. در غیر این صورت ، فیوز تعویض شده نیز بلافاصله از بین می رود.

عوامل موثر در انتخاب فیوز

جریان نامی فیوز( A ) ، جریان اسمی پایه فیوز ، ولتاژ نامی ، جریان اتصال کوتاه ( KA )، فرکانس نامی (Hz)، سطح عایق (V)، مشخصه زمانی جریان ( تندکار ، کند کار و .....) ، نوع فیوز فشنگی ، چاقویی و قابلیت یا عدم قابلیت محدود کنندگی جریان اتصال کوتاه ، ضرایب ارتفاع و حرارت محیط می باشد .

 مشخصات فیوز

مشخصات الکتریکی که توسط کارخانۀ سازنده برای یک فیوز ارائه می شود به شرح ذیل است:

 جریان نامی In: جریانی که بدون آنکه اثری بر فیوز داشته باشد قادر به تحمل آن به صورت دائم است

 ولتاژ نامی:  ولتاژی است که فیوز برای آن طراحی شده و قادر به تحمل آن به طور دائم است. به عبارت دیگر، ولتاژ دیده شده از دو سر فیوز، در لحظه قطع جریان باید کوچکتر یا مساوی ولتاژ نامی فیوز باشد. لذا در سیستم های زمین نشده (تک فاز یا سه فاز)  ولتاژ نامی فیوز باید بزرگتر یا مساوی ولتاژ خط (ولتاژ بین دو فاز)  باشد. در سیستم های زمین شده تک فاز ، ولتاژ نامی فیوز بزرگتر یا مساوی ولتاژ فاز و در سیستم های زمین شده سه فاز، ولتاژ نامی فیوز بزرگتر یا مساوی ولتاژ خط در نظر گرفته می شود.

 جریان ذوب و عدم ذوب:  مقدار جریان مشخص که در زمانی معین، موجب عملکرد فیوز می شود جریان ذوب شدن Itمی نامند . همچنین مقدار جریان مشخصی است که در زمانی معین، بدون آن که فیوز ذوب شود از آن عبور کند جریان عدم ذوب فیوز Int می نامند.

 قدرت قطع نامی: جریانی است که فیوز قادر است آن را تحت ولتاژ و فرکانس اسمی و ضریب قدرت معین قطع کند. قدرت قطع فیوزهای HRC  تا 120 کیلو آمپر نیز می‌رسد. برای فیوز، قدرت وصل تعریف نشده است.

  انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

ترتیب تجهیزات مدار در تابلو برق، ابتدا کلید اصلی جدا کننده قابل قطع و وصل زیر بار، بعد از آن وسیله حفاظتی مانند فیوز و سپس کنتاکتور است. البته گفتنی است که کنتاکتور در مدارهای کنترلی به ویژه موتوری کاربرد دارد. 

در مدار ورودی به جای کلید اصلی جدا کننده زیر بار می توان از کلید خودکاری که نقش مجزا کننده را هم ایفا می کند، استفاده کرد. جریان نامی ایستادگی این کلید در برابر اتصال کوتاه باید از جریان اتصال کوتاه احتمالی در آن محل بیشتر باشد.

وسیله حفاظتی مانند فیوز یا کلید خودکار در هر تابلو باید به صورت مجزا تبیه شود. معیار انتخاب این وسیله حفاظتی یا به عبارتی همان فیوز، در مدار ورودی، جریان مصرفی کل تابلو است.

منظور از جریان مصرفی کل تابلو، مجموع جریان های خروجی با در نظر گرفتن ضرایب هم زمانی است.

در صورتی که از کلیدهای مینیاتوری در یک تابلو استفاده می کنید نیاز است که از یک سری فیوز یا کلیدهای محدود کننده جریان اتصال کوتاه استفاده شود

در واقع فیوز پشتیبان به فیوزی گفته می شود که بالادست کلیدهای مینیاتوری در تابلو استفاده می شوند

از فیوز خودکار اتوماتیک که به نام  کلیدهای مینیاتوری مرسوم هستن در اکثر تابلوهای برق صنعتی و ساختمانی استفاده می شود.

 

 

 

 

در كشورهاي برخوردار از تكنولوژي ديگر كنتور نويسي به مفهوم رايج آن در ايران منسوخ شده است . در اين كشورها كه پول الكترونيكي بسيار رايج است از كنتورهاي هوشمند كه در بازه هاي زماني خاص ميزان مصرف را مشخص كرده و به ادارات برق گزارش مي دهند استفاده مي شود . اين كنتورها ميزان مصرف را از طريق همان خطوط برقي كه آنرا مي رسانند به توزيع كننده اطلاع مي دهند و شركتهاي فروشنده برق نيز بطور خودكار از حساب مصرف كننده برداشت مي كنند . در صورت موجود نبودن حساب و پس از اخطارهاي كتبي از طريق فرمان از راه خطوط برق بصورت خودكار كنتور برق مشترك را قطع مي كند و مشترك پس از پرداخت هزينه مي تواند از خدمات شركت فروشنده استفاده كند . 

زماني كه برق به كنتور وصل مي شود در سيم پيچ ولتاژ آن جريان ايجاد مي شود . اين جريان همانطور كه قبلا گفتم ارتباطي به مصرف كننده ندارد . اين جريان ميدان مغناطيسي را در كنتور ايجاد ميكند كه سبب لرزش خفيف آن مي شود . پس اگر كف دست را روي شيشه كنتور بگذاريم با احساس اين لرزش متوجه برقدار بودن آن مي شويم. در واقع با لمس کنتور به برق دار بودن آن پی میبریم .

 در بعضی از کنتورها صدای وزوز ناشی از چیست ؟؟؟

اين صدا كه شبيه جليز و وليز است ارتباطي به خود كنتور ندارد بلكه مربوط به فيوز است كه معمولا در كنار كنتور نصب مي شود . اگر اتصال فيوز از نظر الكتريكي درست نباشد ( وجود فاصله هوايي در محل تماس ) و جريان زيادي از فيوز كشيده شود در اين حالت قوسهاي الكتريكي كوچكي در محل تماس ايجاد مي شود كه باعث ايجاد اين صدا مي شود . اين قوسها سبب ذوب سطحي محل تماس شده و مقاومت و حرارت محل تماس را افزايش ميدهد . در نتيجه باعث افت ولتاژ و در نهايت قطع و وصل جريان مي شود . براي از بين بردن اين ايراد بايد فيوز را محكم كرد ( براي فيوزهاي پيچي ) يا در نوع مينياتوري پيچهايي را كه سيم زير آن قرار دارد سفت نمود . در آخر اگر رفع نشد فيوز را عوض كرد.

  در سيم کشي مي توان سيمها را به سه گروه تقسيم کرد 

 1 – سيمهاي درون لوله ( توکار ) تا سه سيم در يک لوله برق 

 2 – سيمهای روکار ( کابلها ) 

 3 – سيمهاي هوايي که بصورت معلق در هوا يا روي مقره ها کشيده مي شوند . 

 با توجه به تقسيم بندي فوق مي توان بکمک جدول زير نمره سيم را با داشتن جريان عبورِي از آن بدست آورد . اما توجه داشته باشيد که براي استفاده صحيح از اين جدول بايد رابطه فوق را نيز در فواصل طولاني لحاظ کنيد تا مبادا نمره سيم بدست آمده کمتر از حد مجاز باشد که در اين صورت افت ولتاژ زياد شده و سيم داغ خواهد شد.

 

 • قرار گرفتن آینه های هم اندازه روبه روی هم در واقع عمقی بی پایان ایجاد می کند و اتاق بزرگتر و پرنورتر جلوه می کند.
 • وانتهای راهرویی کوتاه آینه ای بزرگ نصب کنید تا راهرو بلندتر به نظر برسد.
 • آینه با ابعاد پنجره نصب کنید درواقع پنجره بزرگتر به نظر می رسد و هم نور بیشتری وارد اتاق می شود.
 • با استفاده از اشیای درخشان شیشه یا فلزی هم می توانید تاثیر آینه ای ایجاد کنید.
 • در واقع یکی از راهکارهای دلبازشدن خونه روشن کردن خانه با آینه می باشد از انواع آینه در نقاط مختلف خانه استفاده می کنید.
 • رنگ در دیوار وسقف نقش مهمی در پرنورکردن خانه تاریک دارد.
 • از مبلمان و وسایل تزئینی روشن و شلوغ و رنگارنگ غافل نشوید در واقع دکوراسیون رنگارنگ علاوه برعوض کردن حس وحال وشادی بخش به اتاق کمبود نور را هم تا حدودی جبران می کند.
 • استفاده از حروف برنجی هم راهکار خوبی برای پرنورکردن و زیبایی بخشیدن می باشد .
 • رنگ سفید و پاستیلی استفاده کنید باعث می شود فضا بزرگ تر وروشن تر به نظر برسد
 • رنگ های تیره فضا را کوچکتر و تاریک تر نشان می دهد دیوار و مبلمان بهتر است روشن باشد برای بهره وری مطلوب تر رنگ هایی را با مبلمان کوچکتر یا لوازم جانبی مانند بالش میزهای عسلی و فرش ها وسایر لوازم خانه اضافه کنید.
 • اضافه کردن سطوح درخشان بیشتر در افزایش نور موثرتر است استفاده از وسایل مانند لوسترها ی برنجی دستگیره طلایی و قاب عکس های نقره ای و شمعدان های برنجی آینه و مبلمان روشن بخشی از چیدمان ما باید باشددر این صورت نور همه جای اتاق پخش می شود و بر پرنور کردن خانه تاریک کمک می کنند.
 • علاوه بر نور زیبا درقسمت آشپزخانه انواع لوسترهای  برنجی ، مسی ، شیشه ای را استفاده کنید  در  آشپزخانه بهتر است برای پرده از پارچه حریر مناسب استفاده گردد یا کلا پرده استفاده نکنید.

جریان الکتریکی زمانی ایجاد می گردد که الکترونها در یک هادی در مسیرمشخصی بحرکت در آیند ولی الکترونها بدون دریافت نیرو وانرژی از مدار گردش به دور هسته خارج نمی شوند برای تولید جریان نیاز به نیرو هست که آنرا از منابع تولید نیرو مانند باتری می گیریم نیروی لازم جهت ایجاد جریان ولتاژ نام دارد که واحد اندازه گیری آن ولت است

الکتریسیته هم انرژی دارد پس باید تبدیل به انرژی های دیگر شود انرژی هایی که بصورت متعارف برای تولید برق به کار می رود عبارتند از انرژی شیمیای و انرژی مغناطیسی و انرژی نورانی در باتری خورشید انرژی حرارتی، انرژی ضربه ای

مقاومت چيست ؟ 

الكترونها در هادي براحتي نمي توانند حركت كنند زيرا در مسير حركت آنها موانعي وجود دارد كه بطور ساده آنها را مقاومت هادي در برابر عبور جريان مي گوييم .هرچه قدر اين موانع كمتر باشد عبور جريان بهتر صورت ميگيرد و مي گوييم جسم هادي بهتري است . اين موضوع نخستين بار توسط سيمون اهم يك فيزيكدان آلماني مطرح شد . به همين دليل واحد اندازه گيري مقاومت اهم است

 

تعریف مدار الکتریکی  در لامپ های پارس پریا براساس سه فاکتور ( جریان ، ولتاژ ، مقاومت ) تعریف می شوند یک مجموعه از تولید کننده برق – مصرف کننده آن و سیمهای ارتباطی بین ایندو است

دو نوع مدار الکتریکی پارس پریا وجود دارد مدار الکتریکی باز ارتباط بین تولید کننده در نقطه یا نقاطی قطع است در نتیجه جریان در مدار وجود ندارد مدار الکتریکی بسته که مسیر عبور جریان کامل است و مصرف کننده از تولید کننده انرژی دریافت میکند

وتبدیل آنها به صورت های دیگر می باشد مانند یک لامپ که برق را به نور تبدیل می کند .

اتصال کوتاه در یک مدار در لامپ های پارس پریا وقتی جریان از مسیری بجز از مصرف کننده بگذرد و مقدار آن زیادتر از حد مجاز باشد این وضعیت اتصال کوتاه می گوییم

در واقع سیم کشی مدار  وتولیدکننده برق در معرض آسیب جدی قرار می گیرند زیرا جریان مدار بسیار زیاد شده و باعث داغ شدن سیمی کشی و اضافه بار شدن منبع تولید کنند برق می گردند در نتیجه اتصال کوتاه باید سریعا و به صورت خودکار قطع شود که این وظیفه بعهده فیوز است .

اصولا توان به معنی سرعت تبدیل انرژی است . در دستگاه هایی که برای تبدیل انرژی به کار می روند هر چقدر این سرعت بیشتر باشدقدرت دستگاه نیز بیشتر است در ژنراتور توان بیشتر نشان دهنده تولید انرژی برقی در مصرف کننده ها نیز همین موضوع صدق می کند لامپی که توان بیشتری دارد نور زیادتری هم تولید می کند .

توان در مقاومت همواره به صورت مصرفی است یعنی در یک مدار مقاومت توان را مصرف می کند این توان به صورت حرارت خودرا نشان می دهد که مقدار آن تابع مستقیم مجذور جریان عبوری از آن است .